Како да инсталирате IPTV на Fire TV Stick

Како да инсталирате IPTV на Fire TV Stick

Како да инсталирате IPTV на Fire TV Stick Исто како и мобилните телефони и таблети со Android, некои апликации за Fire TV Stick не може да се преземат директно од вградената продавница. Во овие случаи, на помош ни доаѓаат APK-а или апликации што може да се преземат директно од веб. Оваа техника може да…

читај повеќе

Која е големината на пикселот во A4, A3, A2, A1 и A0 листовите базирани на DPI?

Која е големината на пикселот во A4, A3, A2, A1 и A0 листовите базирани на DPI?

Која е големината на пикселите на листовите A4, A3, A2, A1 и A0 врз основа на DPI? Речиси сите модерни корисници на компјутери и мобилни уреди знаат нешто за резолуциите и можат да ја направат разликата помеѓу подобра сензорска камера, подобра слика од мониторот и поквалитетно видео со…

читај повеќе

Траење на Microsoft Edge WebView2 - што е тоа и дали може да се отстрани?

Траење на Microsoft Edge WebView2 - што е тоа и дали може да се отстрани?

Microsoft Edge WebView2 Runtime - што е тоа и дали може да се отстрани? Некои корисници на Windows 10 и Windows 11, а понекогаш и на претходните верзии на системот, можеби забележале присуство на овој процес во списокот со програми во контролната табла или во списокот со апликации во поставките, ...

читај повеќе

Решавање на проблеми со црвено LOS светло на рутерот

Решавање на проблеми со црвено LOS светло на рутерот

Решавање проблеми со црвено светло LOS на рутерот LOS е името на технологијата што постои во рутерите од различни производители. Понекогаш тоа не е поддржано или програмерите едноставно одлучија да не го имплементираат, наместо тоа користејќи PON. Следниве упатства се погодни и за овие модели, бидејќи…

читај повеќе

E_FAIL 0x80004005 грешка во VirtualBox - причини и решенија

E_FAIL 0x80004005 грешка во VirtualBox - причини и решенија

Грешка E_FAIL 0x80004005 во VirtualBox – причини и решенија Многу корисници наидуваат на грешката E_FAIL 0x80004005 од MachineWrap, MediumWrap и други компоненти при стартување и во некои случаи пред да стартуваат виртуелна машина во VirtualBox, без оглед на оперативниот систем инсталиран на неа 10Win и , Linux и други). Детали за ова упатство...

читај повеќе

Каде е корпата за отпадоци на вашиот телефон Samsung, како да го испразните или да ги вратите датотеките

Каде е корпата за отпад на вашиот телефон Samsung, како да ја испразните или да ги вратите датотеките На телефоните Samsung Galaxy, секогаш кога ги користите вградените апликации Мои датотеки или Галерија, има корпа за отпад каде датотеките, фотографиите и другите ставки се бришат од стандардно, се додека корпата за отпадоци е активирана. А сопствениците...

читај повеќе

Како да избришете сметка на Фејсбук без лозинка и е-пошта?

Дали сакате да знаете како да избришете сметка на Facebook без лозинка и е-пошта? Едноставно не сакате да продолжите со вашиот Фејсбук профил и одлучувате целосно да го избришете. Ќе ги посочиме чекорите што треба да ги следите за да знаете како да избришете сметка на Facebook без лозинка и е-пошта? Како…

читај повеќе

Клипборд на вашиот телефон со Android: каде да го најдете, како да го отворите и да го користите

Табла со исечоци на вашиот телефон со Android: каде да ја најдете, како да ја отворите и користите Често поставувано прашање од некои сопственици на паметни телефони е каде е таблата со исечоци на Android или на одредени брендови на телефони како Samsung Galaxy, како да се отвори, прегледува, користи или избриши го. Генерално, таблата со исечоци е во меморијата на паметниот телефон Android, но може да биде…

читај повеќе

Од каде доаѓаат зелените или жолтите точки на фотографиите со камерата на iPhone и како можам да ги отстранам?

Од каде доаѓаат зелените или жолтите точки на фотографиите со камерата на iPhone и како можам да ги отстранам?

Од каде доаѓаат зелените или жолтите точки на фотографиите од камерата на iPhone и како можам да ги отстранам? Можеби сте налетале на фактот дека фотографијата на iPhone од прекрасно зајдисонце наеднаш била расипана со забележлива зелена или жолта точка. …

читај повеќе

Како да овозможите WebGL во Google Chrome

Како да овозможите WebGL во Google Chrome Опција 1: Прелистувач на вашиот компјутер Технологијата WebGL во интернет-прелистувачот Google Chrome значително ги подобрува графичките способности, овозможувајќи многу сложени елементи, вклучително и 3D игри, да работат без потреба од приклучоци. Оваа функција првично е во активирана состојба и не може да се деактивира, но…

читај повеќе

Како да ги вратите избришаните известувања од iPhone

Како да ги вратите избришаните известувања од iPhone

Како да ги вратите избришаните известувања од iPhone Поради брзината на отклучување кај новите уреди на Apple, без разлика дали се опремени со Touch ID или Face ID, а особено автоматизацијата што ја користиме веднаш штом ќе го земеме телефонот во раце, многу пати кога го отклучуваме телефонот дури и пред да можете да ги читате нашите известувања. …

читај повеќе

Како да знаете кој ја откажа пораката на Инстаграм?

Како да дознаете кој ја откажал пораката на Инстаграм? Иако има многу апликации за испраќање и примање пораки, Instagram може да се смета за една од најефективните и најпосакувана од јавноста. Неговата платформа е многу лесна за разбирање, а вклучува и одлични алатки кои другите апликации ги немаат. Денес сакаме да разговараме со вас за…

читај повеќе

Како да испраќате самоуништувачки фотографии или видеа на Телеграм

Како да испраќате самоуништувачки фотографии или видеа на Телеграм

Како да испраќате фотографии или видеа кои се самоуништуваат на Telegram Telegram Познатата апликација за пораки нуди многу скриени функции, од кои некои не се свесни дури ни најопасните корисници. Помеѓу овие скриени функции, ја наоѓаме можноста за испраќање фотографии или видеа врз основа на време, односно медиуми кои на…

читај повеќе

Family Link - уредот е заклучен, не може да се отклучи - што да правам?

Family Link - уредот е заклучен, не може да се отклучи - што да правам? По објавувањето на статија за родителска контрола на Android во апликацијата Family Link, редовно се пишува во коментарите дека по користење или дури и поставување на Family Link, телефонот на детето завршува заклучен со…

читај повеќе

Како да го вклучите задното осветлување на тастатурата за лаптоп

Како да го вклучите задното осветлување на тастатурата за лаптоп

Како да го вклучите позадинското осветлување на тастатурата на лаптопот Ако треба да го вклучите позадинското осветлување на тастатурата на лаптопот, но не знаете како да го направите тоа, во упатствата подолу – детални информации за тоа, копчињата и комбинациите на копчињата за вртење на позадинското осветлување во…

читај повеќе

Разбиен Spotify iOS 2021: Како да го инсталирате

Разбиен Spotify iOS 2021: Како да го инсталирате

Spotify го расипа iOS 2021: Како да инсталирате Се сеќавате на старите добри времиња кога сè што требаше да направите беше да преземете апликација Safari за да го користите Spotify бесплатно на кој било iPhone? Па, треба да знаете дека и денес можете да го направите тоа. Креаторот на најпопуларниот музички сервис во светот, имајќи...

читај повеќе

Категорија-како

Зошто ринг-тонот звучи пониско на iPhone 12, 12 Pro, 11, 11 Pro, XS, XR и X и како да го деактивирате

Зошто тонот на ѕвонење звучи потивко на iPhone 12, 12 Pro, 11, 11 Pro, XS, XR и X и како да го исклучите Ако имате iPhone 12, iPhone 11 Pro, iPhone XR или кој било друг паметен телефон на Apple опремен со лице Идентификациски скенер, сигурно ќе забележите дека јачината на звукот…

читај повеќе

Како да ставите Face ID на Instagram?

Како да ставите Face ID на Инстаграм? Многу од формите на брави денес се чуваат во лозинки, а исто така и во читачи на отпечатоци. За многу корисници можеби е одлична идеја да се усогласат, додека за други корисници на интернет, заклучувањето на уредот можеби не е сосема доволно. Во оваа смисла, тоа е…

читај повеќе

Начини за промена на редоследот на фотографии на Инстаграм

Начини за промена на редоследот на фотографиите на Инстаграм Метод 1: Бришење и објавување Денес, на Инстаграм, ниту преку мобилната апликација, ниту преку веб, не е можно директно да се прередуваат фотографиите, бидејќи материјалот е строго поврзан со датумот на објавување. …

читај повеќе

Категорија-како

Фотографија на контакт на цел екран за време на повик на iPhone - како да го направам тоа?

Фотографија на цел екран на контакт за време на повик на iPhone: како да го направам тоа? Адресарот на модерен уред не е само именик, туку прилично функционална датотека со контакти која содржи адреси на е-пошта, врски, социјални профили, опции за повикување и други информации за луѓе. …

читај повеќе

Инсталирајте игри на вашиот PlayStation 3 од USB-стик

Инсталирање игри на вашиот PlayStation 3 од USB-стик Конзолата за игри PlayStation 3 на Sony е сè уште многу популарна кај гејмерите денес, често поради постоењето на ексклузивни игри кои не се пренесени на следната генерација. За да инсталирате апликации поудобно, можете да користите меморија Flash. …

читај повеќе

Како да го вклучите и исклучите копчето Fn на лаптоп

Како да го вклучите и исклучите копчето Fn на лаптоп Копчето Fn, кое се наоѓа на дното на тастатурите на лаптопот, е потребно за да се повика вториот режим на копчиња од серијата F1-F12. Во најновите модели на лаптопи, производителите почнаа да прават се повеќе и повеќе…

читај повеќе

Како да пренесувате податоци од Huawei на Samsung (и обратно)

Како да пренесувате податоци од Huawei на Samsung (и обратно)

Како да префрлите податоци од Huawei на Samsung (и обратно) По одличната понуда, решивте да го напуштите вашиот стар мобилен телефон со Android во корист на уред од следната генерација секогаш опремен со мобилниот оперативен систем на Google. Во овој момент, ако сакате да ги пренесете сите датотеки од стариот терминал (на пример,…

читај повеќе

Како да кријам кого го следам на Инстаграм?

Како да сокријам кого следам на Инстаграм? Социјалната мрежа Инстаграм е опишана како една од најдобрите платформи за споделување содржина со нашите следбеници. Има доста интересни функции во рамките на оваа апликација, една од нив е можноста да криеме кого го следиме. Ако не знаете како да го направите тоа, останете со нас. Доколку сте решиле...

читај повеќе

Како да ги деблокирате телеграмските канали на iPhone?

Како да ги одблокирате телеграмските канали на iPhone? Телеграма е една од најинтересните социјални мрежи на пазарот, во неа можете да најдете низа алтернативи и поволности кои многу од социјалните мрежи ви ги нудат комбинирани во една, иако не е најпопуларна меѓу корисниците на социјалните мрежи,…

читај повеќе

Како да го гледате ДАЗН бесплатно: сите начини таму

Како да го гледате ДАЗН бесплатно: сите начини таму

Како да го гледате DAZN бесплатно: сите начини што ги има Постојат различни методи кои му овозможуваат на корисникот да го гледа DAZN бесплатно, но вреди да се напомене на почетокот дека некои од нив се целосно нелегални. Други се трик за продолжување на бесплатниот пробен период период на ДАЗН. Во овој водич ќе ви кажам за сите…

читај повеќе

Како да го отстраните PIN-кодот во Windows 11

Како да го отстраните PIN-кодот во Windows 11

Како да го отстраните PIN-кодот во Windows 11 Ова упатство чекор-по-чекор детално објаснува како да го отстраните PIN-кодот што се користи за најавување во Windows 11, како и што да направите ако копчето „Remove“ за PIN-от не е активно и друго дополнителни нијанси. Предупредување: ако едноставно го избришете PIN-от на Windows 11, ќе ви биде побарано…

читај повеќе

Копирајте ја врската до вашиот профил на Телеграм на Android, iOS, Windows

Копирајте ја врската до вашиот профил на Telegram на Android, iOS, Windows За разлика од повеќето месинџери, во Telegram идентификаторот на корисникот не е само неговиот телефонски број што се користи при регистрацијата, туку и единствено име, кое во рамките на апликацијата може да се користи и како врска до профил. Уште повеќе,…

читај повеќе

Што да направите ако компјутерот побара да притиснете F1 при стартување

Што да направите ако компјутерот ве замоли да притиснете F1 при стартување Целосно функционалниот оперативен систем се подига 100% сам по себе, не бара интервенција од корисникот. Меѓутоа, ако се појават одредени проблеми на почетокот на подигањето на компјутерот, на црна позадина се појавува порака која бара да притиснете на ...

читај повеќе

Како да ја копирате врската до вашиот профил на Инстаграм

Како да ја копирате врската до вашиот профил на Инстаграм Најзгодниот начин да им помогнете на семејството, пријателите и колегите да го најдат вашиот профил на Инстаграм е да испратите врска до страницата. За возврат, може да се копира на различни начини. Копирајте ја врската до вашиот сопствен профил на Инстаграм Секој од…

читај повеќе

Како да ја поправите грешката DF-DFERH-01 кога враќате податоци од серверот на Андроид во Play Store

Како да се поправи грешката DF-DFERH-01 при преземање податоци од серверот на Android во Play Store Една од најчестите неодамнешни грешки на телефоните со Android при преземање или ажурирање апликации на Play Market е пораката DF-DFERH-01 Server Retrieval Data Error со Копче „Повтори“, кое обично ништо не решава. Оваа инструкција детално ги прикажува…

читај повеќе

Како да поделите диск во Windows 11

Лош квалитет на сликата HDMI: зошто и како да се поправи?

Лош квалитет на HDMI слика: зошто и како да го поправите? Кога ќе го поврзете компјутерот или лаптопот со мониторот или телевизорот преку HDMI, може да забележите дека квалитетот на сликата се влошил на еден или друг начин, како што се измиени бои, заматени фонтови и глобално заматена слика, чудна грчевитост, ...

читај повеќе

Како да ја поправите грешката „Потребно е дејство со сметка на Google“

Како да ја поправите грешката што е потребна за акција на сметката на Google Метод 1: Избришете ја сметката Најчеста грешка за потребната акција на сметката. од Google се јавува на уредите со Android поради целосно бришење на сметката, која самата е поврзана со паметниот телефон. Ова се должи на фактот…

читај повеќе

Погледнете ја историјата на прелистување во прелистувачот Opera

Погледнете ја историјата на прелистување во прелистувачот Opera

Преглед на историјата на прелистување во прелистувачот Opera Историјата на посетените страници во прелистувачот Opera ви овозможува да се вратите на претходно посетените страници дури и по долго време. Со оваа алатка, можно е да не се „изгуби“ вреден веб-ресурс на кој корисникот првично не обрнал внимание или заборавил да го додаде…

читај повеќе

Што да направите ако сликите исчезнат од галеријата на Андроид

Што да направите ако сликите исчезнат од галеријата на Андроид

Што да направите ако сликите исчезнат од галеријата на Android Понекогаш на паметните телефони со Android, може да наидете на проблем: отворате „Галерија“, но сите слики недостасуваат. Сакаме да ви кажеме што да правите во овие случаи. Причини и начини за решавање на проблемот Причините за овој неуспех може да се поделат во две групи:…

читај повеќе

Како да ја избришете сметката за ID на Supercell?

Како да ја избришете сметката за идентификација на Supercell? Денес сакаме да ви го покажеме најлесниот и наједноставниот начин да го постигнете тоа. Овој механизам може многу да ви помогне во оние случаи кога сакате да ја исклучите вашата сметка од која било игра развиена од Supercell. Можно е да се бара бришење на сметка на Supercell ID, иако за…

читај повеќе

Оневозможете рингишпил за позадина на паметните телефони Xiaomi

Оневозможете рингишпил за позадина на паметните телефони Xiaomi

Оневозможи вртелешка за заднина на паметни телефони Xiaomi Не секој што претпочитал паметен телефон Xiaomi смета дека апликацијата Wallpaper Carousel стандардно е овозможена во MIUI OS достојно решение за проблемот со распоредот на заклучениот екран. Во исто време, со оглед на широките можности за прилагодување на…

читај повеќе

Дефиниција на серија производи на графички картички Nvidia

Како да се реши адаптерот што не работи на HDMI до VGA

Како да поправите неработен HDMI на VGA адаптер Корисниците со постари монитори често се соочуваат со недостаток на дигитални интерфејси за поврзување на нивните понови видео картички. Во овој случај постои само едно решение: употреба на специјални адаптери и конвертори. Неговото правилно функционирање директно зависи од…

читај повеќе

Начини за чистење на папката за Windows на компјутер 10 Виндоус

Решавајте проблеми со инсталацијата на uTorrent во Windows 10

Решете ги проблемите со инсталацијата на uTorrent на Windows 10 Опција 1: Преземете ја најновата ажурирана верзија Многу е непожелно да ја преземете програмата од страници на трети лица или да користите стари верзии, бидејќи тоа може да предизвика проблеми при инсталирање на uTorrent. Ви препорачуваме да кликнете на следнава врска и да ја преземете…

читај повеќе

Како да инсталирате IPTV листи на Smart TV

Како да инсталирате IPTV листи на Smart TV

Како да инсталирате IPTV списоци на паметен телевизор Со Smart TV, воведена е можност за гледање емитувана содржина во целосна удобност. Со едноставно користење на далечинскиот управувач можете да изберете филм или ТВ серија од достапните платформи. Но, со паметен телевизор можете да правите и повеќе работи, како гледање…

читај повеќе

Ставете ја Фотографијата на повикувачот на цел екран на Андроид

Ставете ја фотографијата на повикувачот на цел екран на Android Функцијата за повикување на кој било паметен телефон е една од најважните и најчесто користените, бидејќи работи заедно со специјални апликации за додавање и зачувување броеви како „Контакти“. За полесно да се идентификуваат повикувач, можете да…

читај повеќе

Како да се опорави денот Хеј

Како да се опорави Денот на сеното. Hay Day е уште една од заразните мобилни игри што ни ги носи Supercell, овојпат резултира со симулатор на фарма, во кој играчот мора да одржува, да се грижи и да ја подобри фармата. Оваа игра е донекаде зависна и речиси без грешки, сепак, многу играчи пронајдоа…

читај повеќе

Омилени контакти на iPhone: За што служат и како да ги поставите точни

Омилени контакти на iPhone: За што служат и како да ги поставите точни

Омилени контакти на iPhone: за што служат и како правилно да ги поставите Функцијата за создавање омилени контакти беше достапна на многу мобилни телефони пред околу 15 години, но тогаш тоа беше направено со единствена цел да може брзо да го бирате саканиот број . На современите мобилни оперативни системи, „Омилени“ во водичот...

читај повеќе

Rutracker.org не работи - зошто и што да правам?

Rutracker.org не работи - зошто и што да правам? Од почетокот на април, многу корисници на рускиот torrent tracker rutracker.org се соочуваат со фактот дека rutracker не се отвора. Ажурирање 2016: Од сега, тракерот за торенти rutracker.org е блокиран во Русија од давателите на интернет услуги според…

читај повеќе

Звукот заостанува на слушалките со Bluetooth на Android и Windows во игри и видеа - како да го поправите

Звукот заостанува кај слушалките Bluetooth на Android и Windows во игрите и видеата - како да го поправите Многумина кои поврзуваат безжични слушалки со телефон Андроид или лаптоп Windows 10, 8.1 или Windows 7 за прв пат се соочуваат со фактот дека звукот од слушалките Bluetooth …

читај повеќе

Дефиниција на серија производи на графички картички Nvidia

Како да го дознаете ID на сметката Mi на вашиот паметен телефон Xiaomi

Како да го дознаете ID-то на сметката Mi на вашиот паметен телефон Xiaomi Метод 1: Поставки MIUI За да го дознаете и копирате дигиталниот ID на сметката MI, кој е поврзан со паметниот телефон Xiaomi и се користи за пристап до услугите и функциите на производителот екосистем, најлесно е да се видат информациите во…

читај повеќе

Како да ја смените е-поштата за Supercell?

Како да ја смените е-поштата на Supercell id? За луѓето кои се љубители на Clash of Clans, можно е да уживаат во нови елементи кои ќе ви помогнат да постигнете подобри резултати. Не само што ќе можете да се префрлите од е-поштата за Super Cell ID, туку и да поврзете повеќе уреди за да уживате во играта без…

читај повеќе

Како да знаете кој стои зад профилот на Инстаграм?

Како да дознаете кој стои зад профилот на Инстаграм? Инстаграм, како и останатите социјални мрежи, се создадени токму за оваа намена, за дружење и најчесто се исклучително забавни, место за средба со пријателите и семејството. Во некои случаи тие се форми на маркетинг за луѓе кои сакаат да го развијат својот бизнис,…

читај повеќе